Wiertarki, wkrętarki i wiertarko-wkrętarki

Jaka jest wiertarka każdy widzi. Po co się głowić… Nawet ja zawsze potrafię wskazać wiertarkę! No … prawie zawsze. A tak naprawdę, to zupełnie nie wiem, czy to wiertarka, czy wiertarko-wkrętarka, czy wkrętarka. Na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo!

Dlaczego można pomylić wiertarkę z wkrętarką?

Podobieństw jest wiele. Podstawowa – zarówno wiertarki, jak i wkrętarki są do siebie wizualnie zbliżone. Co więcej, i wiertarki i wkrętarki mogą być albo sieciowe (a więc na kabel podłączany do prądu) albo akumulatorowe (na akumulatory, które co jakiś czas trzeba ładować). Ich kolory też nie są wyznacznikiem. To chyba tyle. Wystarczająco jednak by się pomylić. A więc teraz po kolei.

wiertarka

Jakie są trzy podstawowe różnice między wiertarkami a wkrętarkami?

  • Różnica pierwsza

Generalnie wiertarki służą do robienia dziur w różnych powierzchniach. Jeśli zastosuje się odpowiednie akcesoria dodatkowe, mogą być używane także do mieszania farb, czy szlifowania (ale o tym kiedy indziej).

Wkrętarki z założenia służą do wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów.

  • Różnica druga

W głowicę wiertarki wkłada się wiertła. U majsterkowicza znajdziecie zapewne całą skrzynkę różnych wierteł. Wielkość i grubość wiertła dopasowuje się do miejsca wiercenia.

Wkrętarki nie mają typowej głowicy, ale „chudszy”, wydłużony element, w który wkłada się bity.

  • Różnica trzecia

Z reguły wkrętarki są lżejsze i mają mniejszą moc niż wiertarki.

Jest jednak jedno ALE. A mianowicie czasem można używać ich zamiennie, tzn. wiertarki jako wkrętarki i odwrotnie. Wkrętarka w nowej roli, ze względu na tę mniejszą moc, da sobie radę tylko w miękkich materiałach, np. drewnie, czy tworzywach sztucznych.

Jakie rodzaje wiertarek warto kojarzyć?

  1. Wiertarka ręczna

Wykorzystuje się ją do robienia dziur w drewnie, metalach, czy tworzywach sztucznych. Idealnie sprawdza się więc np. przy modyfikowaniu mebli. A jeśli ktoś potwornie bluźni podczas wiercenia, to pewnie właśnie próbuje jej używać do betonu.

  1. Wiertarka udarowa

To lepsze rozwiązanie, jeżeli często wierci się w ścianach z betonu i cegieł lub takich, które są wyłożonych kamieniem. Wiertarka z silnym udarem da sobie radę też w bloku z płyt żelbetowych.

  1. Młotowiertarka

Młotowiertarka ma potężną moc. Ze wspomnianą ścianą z żelbetu poradzi sobie bez trudu i na pewno dużo łatwiej niż wiertarka udarowa. Liczcie się z jednak tym, że może wywoływać silniejsze drgania, więc nie macie gwarancji, czy osoby mieszkające nad Wami zachowają swoje płytki w normalnym stanie;) W bloku trzeba się nią posługiwać naprawdę z wyczuciem, inaczej nie będziecie ulubionymi sąsiadami, oj nie!

mlotowiertarka_wiertarka_udar
fot. młotowiertarka i pan;)
  1. Młot pneumatyczny

Pojawia się tu tylko jako dopełnienie i ciekawostka. Jeśli widzieliście na ulicy kogoś, który robił potworny hałas i wiercił w asfalcie, to pewnie widzieliście właśnie w akcji pana z młotem pneumatycznym.

Na czym polega opcja włączenia lub wyłączenia udaru?

Wiertarka ręczna z udarem jest świetnym i uniwersalnym narzędziem dla tych, którzy w ścianach wiercą tylko sporadycznie. Wiercenie nią w murach wymaga użycia sporej siły.

Z kolei, wiertarka udarowa różni się od wiertarki zwykłej z udarem przede wszystkim tym, że ma możliwość włączenia samego młota, czyli pracy bez obracającego się wiertła. Oczywiście może mieć także opcję wyłączenia udaru. Jest to ciekawy wariant dla tych, którzy głównie wiercą w twardych ścianach, a tylko co jakiś czas muszą zająć się czymś innym.

Jeszcze jedno. Niech Was nie zwiedzie widok dodatkowej rączki z przodu wiertarki. Nie jest to nic szczególnego. Do większości wiertarek można taką zamontować, tym bardziej, że jest najczęściej w komplecie.

Jak najłatwiej odróżnić wiertarkę ręczną, udarową i młotowiertarkę?

Wiertarka udarowa jest większa, cięższa i … zwykle droższa od ręcznej.

Młotowiertarka odbiega od pozostałych kształtem. Ma znacznie szerszy, jakby nabrzmiały;) korpus (czyli tę część która idzie w dół) oraz dodatkowy uchwyt z tyłu (jak na fot. powyżej: „młotowiertarka i pan„). Jest najcięższa z tego towarzystwa.

Kiedy używa się wkrętarki?

Wkrętarka umożliwia zarówno wkręcanie, jak i wykręcanie śrub i wkrętów. Dzięki wkrętarce w mig można złożyć nową szafkę, którą właśnie kupiliście.

Ktoś mógłby spytać, po co komu wkrętarka, skoro wcześniej pisałam, że jej rolę może czasem przejąć wiertarka?

Otóż wkrętarka ma jednak poważny atut, którego wiertarka nie posiada. Wkrętarka oraz  wiertarko-wkrętarka ma tzw. sprzęgło, które, ni mniej ni więcej, tylko dopasowuje siłę  działania do śruby. Dzięki temu ich moc da się tak ustawić, by mieć pewność, że nie „zjadą” gwinta w śrubie, czy wręcz odwrotnie – nie będą się kręcić w niej bezwiednie.

A ta wiertarko-wkrętarka? Co to za twór?

Wiertarko-wkrętarka ma możliwość zablokowania głowicy. Wtedy może z powodzeniem pełnić rolę wiertarki – oczywiście jeśli wymieni się bit na wiertło. Ba! Wiertarko-wkrętarka może być także wyposażona w udar i jak się domyślacie, jest wówczas bardziej uniwersalna.

wiertarka_wkretarka_wiertarko-wkretarka_blog
fot. zielona wkrętarka, żółta wiertarko-wkrętarka, czerwona wiertarka

I przyszedł czas na podsumowanie

Wkrętarka bądź wiertarko-wkrętarka to standardowe elektronarzędzia każdego majsterkowicza. Podobnie jak wiertarki ręczne (także takie z możliwością włączenia udaru) lub udarowe. Udar lub w drastycznych przypadkach – młotowiertarka są wybawieniem przy wierceniu w ścianach z betonu, cegły i w kamieniu.

Najważniejsze jednak jest to, że wybór któregoś z tych elektronarzędzi, powinien wynikać z rzeczywistej potrzeby używania go do określonych celów, a nie tylko z aspiracji majsterkowicza;)

P.S. Jeśli macie ochotę coś dodać lub podzielić się swoimi refleksjami, to komentujcie śmiało. A jeśli chcecie być na bieżąco oraz śledzić serie: „A to było tak” i „Majstropedia”, to dołączcie do Majstrowej na Facebooku.

Blog Majstrowa.pl
  • A jak się ma do tego zakrętarka?

  • Świetnie Magdo! A mnie po takich komentarzach aż chce się pisać więcej:)

  • Zabiłaś mi klina. Według mojej najlepszej wiedzy włączenie udaru nie powoduje, że wiertło przestaje się obracać. Ale ja jestem człowiekiem ze starszego pokolenia, może teraz robią inne wiertarki…

    • Marku, do Twojej wiedzy nie można się przyczepić:) Ja również nic takiego nie napisałam. Oczywiście, że włączenie udaru nie powoduje zatrzymania obrotów wiertła. Oto fragment tekstu o wiertarce udarowej, który zapewne Cię nurtuje, ale brzmi on zgoła inaczej: „ma możliwość włączenia samego młota, czyli pracy bez obracającego się wiertła”. Pozdrawiam:)

      • Jeżeli masz na myśli kucie, to się zgodzę. Może szkoda, że nie użyłaś tego określenia 🙂

  • I to się właśnie nazywa przydatny wpis! 🙂

  • Ani wiertarka ani wkrętarka mi nie straszne 😉 odkąd pamiętam to z tatą majsterkowaliśmy 🙂

  • ja to najchętniej pozostawiam te tematy mężowi, ale jakby co to wiertarko-wkrętarka w domu jest – myślę że dałabym radę 🙂

  • Pingback: Odwieczny dylemat kombinerki czy obcęgi. Poznajmy różne szczypce.()